Student-Athlete Advisory Committee (SAAC)

Each team at Williams is offered the opportunity to have a student representative(s) on the SAAC committee each year.

Our mission is to improve the experience of student-athletes at Williams. We want to enhance the four years they spend here and offer the possibility of improving the situation for any individual or athletes as a group. In addition, we hope to offer opportunities for our student-athletes to enrich the community around them and give back to Williams.

Click here for our newsletters!

2021-2022 SAAC Leadership

Presidents: Rachel Neugart ’22 (W. Softball) and John Rooney (M. Football)
GCBC Presidents: Priscilla Singleton-Eriyo ’23 and Cristina Young ’22 (W. Track & Field)
Communications & Marketing: Jo Kim ’22 (W. Golf) and Say Say Rivers ’22 (Football)
Sustainability: Aspen Pierson ’22 (W. Soccer)
Mental Health: Isabel Rosenberg ’22 (W. Lacrosse), Lauren Barry ’22 (Volleyball), Catalin Yturralde ’23 (W. Golf)
Student Engagement: Natalie Silver ’22 (Field Hockey), Caitlyn Joyce ’23 (W. Lacrosse)
Special Olympics: Azaria Vargas ’22 (Softball)
Community Engagement: Emma Lynch ’23 (W. Soccer)

 


2021-2022 Team Representatives

Sport

Name

Alpine – Men Julia Stock
Alpine – Women Maddy Sullivan
Baseball Cole Whitehouse & JP Wong
Basketball – Men Nate Karren, Dan Lee & Ryan Moon
Basketball – Women Devin Biesbrock & Mia Holtze
Cross Country – Men Simon Kissam & Rwick Sarkar
Cross Country – Women Lucy Gagnon & Maddy Lawler
Field Hockey Emily Batchelor & Addie Sidles
Football Uyi Osayimwen & Daniel Vataj
Golf – Men Phillip Clifton, Toby Foehl & Ben Sapovits
Golf – Women Aishvarya Bedi & Tianyi Zhuang
Hockey – Men Faisal Al-Sarif & Sean Clarke
Hockey – Women CC Wallin & Bri Hill
Lacrosse – Men Jack Sercu & Will Swindell
Lacrosse – Women Sophie Haase, Sasha Landau & Nicole Toney
Nordic – Men Jakin Miller
Nordic – Women Lilly Bates
Rowing – Men Logan McClennen & Peter Miles
Rowing – Women Julia Lim & Ella Napack
Soccer – Men Eamon Gara Grady & Jamie Holland
Soccer – Women Blakeley Buckingham & Ava Simunovic
Softball Sydney Fleming & Kelly McGuigan
Squash Andrew Minnis & Mira Kamat
Swim & Dive – Men Zeb Hart & Tim Page
Swim & Dive – Women Maddie Annis & Emma Casey
Track & Field – Men Jacob Cohen & Brandon Hashemi
Track & Field – Women Claudia Iannelli & Kiara Tan
Tennis – Men Karan Amin & Matt Kandel
Tennis – Women Erica Ekstrand & Maya Jamroz
Volleyball Marit Hoyem & Morgan Persky
Wrestling Clayton Mizgerd